Ülipopulaarne South Beachi dieet õpetab sööma õigeid süsivesikuid ja õigeid rasvu.
Vahetades või ja rasvase liha oliiviõli ja kala vastu, tugevdate südame tervist ning võtate samal ajal kaalust maha. South Beachi dieedi looja on mainekas Ameerika kardioloog dr Arthur Agatson, kes esmalt otsustas koostada dieedi, mis parandaks südamehaigete kolesterooli- ja insuliinitaset. Kuid nüüd on Agatsoni toitumissoovitustest saanud ülemaailmne trend, mida kuuldavasti harrastavad isegi Bill ja Hillary Clinton. Erinevalt Atkinsi dieedist, mis koosneb peamiselt lihast ning põlgab süsivesikud üldse ära, soovitab dr Agatson hoiduda rasvasest lihast ning süüa puu- ja köögivilja, täisteratooteid, pähkleid ja tervislikku õli. Üks dieedi plusse on ka see, et tüütu kalorite lugemine jääb ära.
Esimene faas: ei mingit leiba ega maiustusi
Hommikusöök
Klaas tomatimahla
Omlett värskete maitsetaimede ja seentega
2 viilu lahjat peekonit
kofeiinivaba kohv või tee lahja piima ja suhkruasendajaga
Eine
Paksem viil lahjat mozzarella juustu
Lõuna
Caesari salat kanaga ja lahja kastmega (saiakuubikuteta)
Eine
1 dl lahjat kodujuustu 1 dl tomati- ja kurgilõikudega
Õhtusöök
Ahjukala köögiviljadega
Lehtsalat 2 sl palsamiäädikakastmega
Magustoit
Ricotta-kreem sidruniga
South Beachi dieet koosneb kolmest faasist. Esimese kahenädalase faasi eesmärk on loobuda toiduneeludest, ilma et tekiks nälg. Päev on jagatud kolmeks põhisöögikorraks ning kaheks eineks, mille jooksul võib süüa normaalses koguses liha, kana, kalkunit ja kala ning ohtralt köögivilju, juustu ja pähkleid. Salatikaste sisaldagu oliiviõli. Juua võib ohtralt vett, kohv ja tee võiksid olla kofeiinivabad.
Esimeses faasis ei tohi süüa leiba-saia, riisi, kartuleid, pastatooteid ega puuvilja, kommidest-kookidest rääkimata. Keelatud on jäätis ja üldse kõik, mis sisaldab suhkrut, ning alkohol. Dr Agatson lubab, et himu ebatervisliku toidu järele kaob juba esimese nädalaga.
Teine faas: süsivesikud jälle menüüs
Hommikusöök
2 dl maasikaid
Kaerahelbepuder kaneeli ja 1 sl hakitud kreeka pähklitega
Kofeiinivaba kohv või tee lahja piima ja suhkruasendajaga
Eine
1 kõvaks keedetud muna
Lõuna
Kanasalat Vahemere stiilis
Eine
1 pirn viilu lahja juustuga
Õhtusöök
Spinatitäidisega lõhe
Aurutatud köögiviljad
Värske salat lehtsalatist, kurgist, punasest paprikast ja kirsstomatitest, oliiviõli- ja äädikakaste
Magustoit
Vedela šokolaadi sisse kastetud maasikad
Esimese kahe nädalaga on muutunud keha reaktsioon nende toitude suhtes, mis teevad meid ülekaaluliseks. Kadunud on ebatervislikud isud ning dr Agatsoni väitel ei tulegi need tagasi, kui dieeti korralikult pidada. Kaalukadu ei tule sellest, et sööte vähem, vaid sellest, et teil pole enam isu nende toitude järele, mis sunnivad keha rasvavarusid koguma.
Teises faasis on mõned keelatud toidud jälle lubatud. Kõiki korraga ei saa. Teine faas kestab nii kaua, kui on saavutatud kehakaal, mille te endale eesmärgiks seadsite. Kui siht on saavutatud, asute kaalu sälitama veelgi leebema toiduvaliku abil.
Kolmas faas: menüü kogu eluks
Hommikusöök
Pool greipi
Munavalgeomlett tomatisalsaga
1 viil täisteraleiba
Kofeiinivaba kohv või tee lahja piima ja suhkruasendajaga
Lõuna
Rostbiifiwrap
1 õun
Õhtusöök
Grillitud kanafilee
Aurutatud spargel
Kuskuss
Värske salat oliiviõli- ja äädikakastmega
Magustoit
Maasikad vanillijogurtiga
Dr. Agatsoni väitel on kolmanda faasi alguseks muutunud vere keemiline koostis südame-veresoonkonna hüvanguks. Te ei tunne enam, et peate dieeti, sest toiduvalikust on saanud eluviis. Näljatunnet ei teki, sest toiduportsjonid on normaalse suurusega ning koosnevad täiesti tavalisest toidust.
Saturday, July 11, 2009
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment